Prečo si písať denník vďačnosti?

11/04/2025

Mgr. Katarína Vaššová

Určite ste sa už stretli s odporúčaním, zapisovať si pravidelne za čo sme v ten deň vďační. Viete, prečo sa to robí? Aký to má vlastne zmysel?

  • Zameranie pozornosti na pozitívne – Mozog má tendenciu všímať si skôr negatívne veci – máme to od prírody, aby sme prežili v nebezpečných podmienkach. Písanie vďačností vedome obracia pozornosť k tomu, čo funguje, čo je dobré, čo prináša radosť.
  • Zlepšenie nálady a duševnej pohody – Výskumy ukazujú, že pravidelné vyjadrovanie vďačnosti môže znižovať stres, úzkosť a depresívne symptómy.
  • Budovanie odolnosti – Vďačnosť pomáha lepšie zvládať náročné obdobia. Keď si človek uvedomí, že aj uprostred chaosu existujú veci, za ktoré môže byť vďačný, podporuje to vnútornú stabilitu.
  • Posilňovanie vzťahov – Keď si človek uvedomuje, za čo je vďačný v súvislosti s inými ľuďmi, má väčšiu tendenciu správať sa k nim láskavejšie, empatickejšie a oceňovať druhých. Všimnite si aj, či sa osoby, ktoré sú k vám najbližšie, vyskytujú vo vašom denníku vďačnosti dosť často. Či ich náhodou neberiete ako samozrejmosť...
  • Tréning mozgu – Pravidelné písanie si vďačností mení spôsob, akým mozog spracúva informácie. Vzniká nový návyk – hľadanie pozitívneho.

Vyskúšajte. Uvidíte. Keď sa vám bude chcieť, dajte vedieť aké máte skúsenosti s denníkom. Mojou najväčšou výzvou je, ako si v tom zachovať pravidelnosť a čo mi pripomenie ráno alebo večer, že si mám denník písať.

Ak ste, podobe ako ja, trochu menej štruktúrovaní a organizovaní, stačí si na veci, za ktoré sme vďační, aj pomyslieť alebo ich vysloviť nahlas. 

Aj tak to funguje a prináša hore vymenované účinky 😊 

Ja som vďačná, že sa s vami môžem deliť o svoje skúsenosti a prispievať tak svojou malou kvapkou do mora pohody, šťastia a vnútorného pokoja... A som vďačná za to, že stretávam ľudí, pre ktorých ľudskosť je ešte stále "IN".

  • Za čo si dnes vďačný/á ty?